E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
avantag-éier-en begünstigen (D)avantager (F)to benefit/ to advantage so. (E)
Stammformen avantag-éier-enavantag-éier-tavantag-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echavantag-éier-en
duavantag-éier-s
hien/si,hatt/etavantag-éier-t
miravantag-éier-en
diravantag-éier-t
siavantag-éier-en
Passé composé
echhunnavantag-éier-t
duhuesavantag-éier-t
hien/si,hatt/ethuetavantag-éier-t
mirhunnavantag-éier-t
dirhuttavantag-éier-t
sihunnavantag-éier-t
Plus-que-parfait
echhatavantag-éier-t
duhasavantag-éier-t
hien/si,hatt/ethatavantag-éier-t
mirhatenavantag-éier-t
dirhatavantag-éier-t
sihatenavantag-éier-t
Futur I
echwäert avantag-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert avantag-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifavantag-éier-en
dugéifsavantag-éier-en
hien/si,hatt/etgéifavantag-éier-en
mirgéifenavantag-éier-en
dirgéiftavantag-éier-en
sigéifenavantag-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättavantag-éier-t
duhässavantag-éier-t
hien/si,hatt/ethättavantag-éier-t
mirhättenavantag-éier-t
dirhättavantag-éier-t
sihättenavantag-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieravantag-éier!
Plurielavantag-éier-t!
avantag-éier-t
avantag-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnavantag-éier-t
dugëssavantag-éier-t
hie/si,hatt/etgëttavantag-éier-t
mirginnavantag-éier-t
dirgittavantag-éier-t
siginnavantag-éier-t
Passé composé
echsinnavantag-éier-t ginn
dubassavantag-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassavantag-éier-t ginn
mirsinnavantag-éier-t ginn
dirsiddavantag-éier-t ginn
sisinnavantag-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaravantag-éier-t ginn
duwaarsavantag-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaravantag-éier-t ginn
mirwarenavantag-éier-t ginn
dirwaartavantag-éier-t ginn
siwarenavantag-éier-t ginn
Futur I
echwäert avantag-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert avantag-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif avantag-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif avantag-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier avantag-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles