E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
flamen flammen (D)flamber (F)
Stammformen flamenflaamtgeflaamt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echflamen
duflaams
hien/si,hatt/etflaamt
mirflamen
dirflaamt
siflamen
Pass compos
echhugeflaamt
duhuesgeflaamt
hien/si,hatt/ethuetgeflaamt
mirhugeflaamt
dirhuttgeflaamt
sihugeflaamt
Plus-que-parfait
echhatgeflaamt
duhasgeflaamt
hien/si,hatt/ethatgeflaamt
mirhategeflaamt
dirhatgeflaamt
sihategeflaamt
Futur I
echwäert flamen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geflaamt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflamen
dugéifsflamen
hien/si,hatt/etgéifflamen
mirgéifeflamen
dirgéiftflamen
sigéifeflamen
Conditionnel Pass compos
echhttgeflaamt
duhssgeflaamt
hien/si,hatt/ethttgeflaamt
mirhättegeflaamt
dirhttgeflaamt
sihättegeflaamt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflam!
Plurielflaamt!
geflaamt
flamen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entflamen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles