E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
avert-éier-en warnen (D)avertir (F)to alert (E)
Stammformen avert-éier-enavert-éier-tavert-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echavert-éier-en
duavert-éier-s
hien/si,hatt/etavert-éier-t
miravert-éier-en
diravert-éier-t
siavert-éier-en
Passé composé
echhunnavert-éier-t
duhuesavert-éier-t
hien/si,hatt/ethuetavert-éier-t
mirhunnavert-éier-t
dirhuttavert-éier-t
sihunnavert-éier-t
Plus-que-parfait
echhatavert-éier-t
duhasavert-éier-t
hien/si,hatt/ethatavert-éier-t
mirhatenavert-éier-t
dirhatavert-éier-t
sihatenavert-éier-t
Futur I
echwäert avert-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert avert-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifavert-éier-en
dugéifsavert-éier-en
hien/si,hatt/etgéifavert-éier-en
mirgéifenavert-éier-en
dirgéiftavert-éier-en
sigéifenavert-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättavert-éier-t
duhässavert-éier-t
hien/si,hatt/ethättavert-éier-t
mirhättenavert-éier-t
dirhättavert-éier-t
sihättenavert-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieravert-éier!
Plurielavert-éier-t!
avert-éier-t
avert-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnavert-éier-t
dugëssavert-éier-t
hie/si,hatt/etgëttavert-éier-t
mirginnavert-éier-t
dirgittavert-éier-t
siginnavert-éier-t
Passé composé
echsinnavert-éier-t ginn
dubassavert-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassavert-éier-t ginn
mirsinnavert-éier-t ginn
dirsiddavert-éier-t ginn
sisinnavert-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaravert-éier-t ginn
duwaarsavert-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaravert-éier-t ginn
mirwarenavert-éier-t ginn
dirwaartavert-éier-t ginn
siwarenavert-éier-t ginn
Futur I
echwäert avert-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert avert-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif avert-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif avert-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier avert-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles