E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entflecht-en entflechten (D) – simplifier (F)
Stammformen entflecht-enentflech-tentflech-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Prefigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echentflecht-en
duentflecht-s
hien/si,hatt/etentflech-t
mirentflecht-en
direntflech-t
sientflecht-en
Pass compos
echhunnentflech-t
duhuesentflech-t
hien/si,hatt/ethuetentflech-t
mirhunnentflech-t
dirhuttentflech-t
sihunnentflech-t
Plus-que-parfait
echhatentflech-t
duhasentflech-t
hien/si,hatt/ethatentflech-t
mirhatenentflech-t
dirhatentflech-t
sihatenentflech-t
Modale Futur I
echwäert entflecht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert entflech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentflecht-en
dugéifsentflecht-en
hien/si,hatt/etgéifentflecht-en
mirgéifenentflecht-en
dirgéiftentflecht-en
sigéifenentflecht-en
Conditionnel pass compos
echhttentflech-t
duhssentflech-t
hien/si,hatt/ethttentflech-t
mirhttenentflech-t
dirhttentflech-t
sihttenentflech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentflecht!
Plurielentflech-t!
entflech-t
entflecht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnentflech-t
dugëssentflech-t
hie/si,hatt/etgëttentflech-t
mirginnentflech-t
dirgittentflech-t
siginnentflech-t
Pass compos
echsinnentflech-t ginn
dubassentflech-t ginn
hien/si,hatt/etassentflech-t ginn
mirsinnentflech-t ginn
dirsiddentflech-t ginn
sisinnentflech-t ginn
Plus-que-parfait
echwarentflech-t ginn
duwaarsentflech-t ginn
hien/si,hatt/etwarentflech-t ginn
mirwarenentflech-t ginn
dirwaartentflech-t ginn
siwarenentflech-t ginn
Modale Futur I
echwäert entflech-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert entflech-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entflech-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entflech-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier entflech-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
flecht-enverflecht-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles