E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verflechten verflechten (D)enchevrer, entrelacer (F)
Stammformen verflechtenverflechtverflecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverflechten
duverflechts
hien/si,hatt/etverflecht
mirverflechten
dirverflecht
siverflechten
Pass compos
echhuverflecht
duhuesverflecht
hien/si,hatt/ethuetverflecht
mirhuverflecht
dirhuttverflecht
sihuverflecht
Plus-que-parfait
echhatverflecht
duhasverflecht
hien/si,hatt/ethatverflecht
mirhateverflecht
dirhatverflecht
sihateverflecht
Futur I
echwäert verflechten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verflecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverflechten
dugéifsverflechten
hien/si,hatt/etgéifverflechten
mirgéifeverflechten
dirgéiftverflechten
sigéifeverflechten
Conditionnel Pass compos
echhttverflecht
duhssverflecht
hien/si,hatt/ethttverflecht
mirhätteverflecht
dirhttverflecht
sihätteverflecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverflecht!
Plurielverflecht!
verflecht
verflechten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverflecht
dugëssverflecht
hie/si,hatt/etgëttverflecht
mirgiverflecht
dirgittverflecht
sigiverflecht
Pass compos
echsiverflecht ginn
dubassverflecht ginn
hien/si,hatt/etassverflecht ginn
mirsiverflecht ginn
dirsiddverflecht ginn
sisiverflecht ginn
Plus-que-parfait
echwarverflecht ginn
duwaarsverflecht ginn
hien/si,hatt/etwarverflecht ginn
mirwareverflecht ginn
dirwaartverflecht ginn
siwareverflecht ginn
Futur I
echwäert verflecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verflecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verflecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verflecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verflecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entflechtenflechten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles