E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bšiflťcken hinzufŁgen (D)ajouter (F)
Stammformen bšiflťckenflťckt bšibšigeflťckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bši-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echflťcke bši
duflťcks bši
hien/si,hatt/etflťckt bši
mirflťcke bši
dirflťckt bši
siflťcke bši
Passť composť
echhubšigeflťckt
duhuesbšigeflťckt
hien/si,hatt/ethuetbšigeflťckt
mirhubšigeflťckt
dirhuttbšigeflťckt
sihubšigeflťckt
Plus-que-parfait
echhatbšigeflťckt
duhasbšigeflťckt
hien/si,hatt/ethatbšigeflťckt
mirhatebšigeflťckt
dirhatbšigeflťckt
sihatebšigeflťckt
Futur I
echwäert bšiflťcken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bšigeflťckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbšiflťcken
dugéifsbšiflťcken
hien/si,hatt/etgéifbšiflťcken
mirgéifebšiflťcken
dirgéiftbšiflťcken
sigéifebšiflťcken
Conditionnel Passť composť
echhšttbšigeflťckt
duhšssbšigeflťckt
hien/si,hatt/ethšttbšigeflťckt
mirhättebšigeflťckt
dirhšttbšigeflťckt
sihättebšigeflťckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflťck bši!
Plurielflťckt bši!
bšigeflťckt
bšiflťcken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echgibšigeflťckt
dugëssbšigeflťckt
hie/si,hatt/etgëttbšigeflťckt
mirgibšigeflťckt
dirgittbšigeflťckt
sigibšigeflťckt
Passť composť
echsibšigeflťckt ginn
dubassbšigeflťckt ginn
hien/si,hatt/etassbšigeflťckt ginn
mirsibšigeflťckt ginn
dirsiddbšigeflťckt ginn
sisibšigeflťckt ginn
Plus-que-parfait
echwarbšigeflťckt ginn
duwaarsbšigeflťckt ginn
hien/si,hatt/etwarbšigeflťckt ginn
mirwarebšigeflťckt ginn
dirwaartbšigeflťckt ginn
siwarebšigeflťckt ginn
Futur I
echwäert bšigeflťckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bšigeflťckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif bšigeflťckt
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif bšigeflťckt ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéife
dirgťift
sigéife
Conditionnel Passť composť
echwier bšigeflťckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
flťcken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles