E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bäifléck-en hinzufügen (D) – ajouter (F)
Stammformen bäifléck-enfléck-t bäibäige-fléck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléck-e bäi
dufléck-s bäi
hien/si,hatt/etfléck-t bäi
mirfléck-e bäi
dirfléck-t bäi
sifléck-e bäi
Passé composé
echhubäige-fléck-t
duhuesbäige-fléck-t
hien/si,hatt/ethuetbäige-fléck-t
mirhubäige-fléck-t
dirhuttbäige-fléck-t
sihubäige-fléck-t
Plus-que-parfait
echhatbäige-fléck-t
duhasbäige-fléck-t
hien/si,hatt/ethatbäige-fléck-t
mirhatebäige-fléck-t
dirhatbäige-fléck-t
sihatebäige-fléck-t
Futur I
echwäert bäifléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-fléck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäifléck-en
dugéifsbäifléck-en
hien/si,hatt/etgéifbäifléck-en
mirgéifebäifléck-en
dirgéiftbäifléck-en
sigéifebäifléck-en
Conditionnel Passé composé
echhättbäige-fléck-t
duhässbäige-fléck-t
hien/si,hatt/ethättbäige-fléck-t
mirhättebäige-fléck-t
dirhättbäige-fléck-t
sihättebäige-fléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléck bäi!
Plurielfléck-t bäi!
bäige-fléck-t
bäifléck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibäige-fléck-t
dugëssbäige-fléck-t
hie/si,hatt/etgëttbäige-fléck-t
mirgibäige-fléck-t
dirgittbäige-fléck-t
sigibäige-fléck-t
Passé composé
echsibäige-fléck-t ginn
dubassbäige-fléck-t ginn
hien/si,hatt/etassbäige-fléck-t ginn
mirsibäige-fléck-t ginn
dirsiddbäige-fléck-t ginn
sisibäige-fléck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbäige-fléck-t ginn
duwaarsbäige-fléck-t ginn
hien/si,hatt/etwarbäige-fléck-t ginn
mirwarebäige-fléck-t ginn
dirwaartbäige-fléck-t ginn
siwarebäige-fléck-t ginn
Futur I
echwäert bäige-fléck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-fléck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bäige-fléck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bäige-fléck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bäige-fléck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fléck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles