E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
flécken reparieren (D) – réparer (F)
Stammformen fléckenflécktgefléckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echflécken
duflécks
hien/si,hatt/etfléckt
mirflécken
dirfléckt
siflécken
Passé composé
echhugefléckt
duhuesgefléckt
hien/si,hatt/ethuetgefléckt
mirhugefléckt
dirhuttgefléckt
sihugefléckt
Plus-que-parfait
echhatgefléckt
duhasgefléckt
hien/si,hatt/ethatgefléckt
mirhategefléckt
dirhatgefléckt
sihategefléckt
Futur I
echwäert flécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefléckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflécken
dugéifsflécken
hien/si,hatt/etgéifflécken
mirgéifeflécken
dirgéiftflécken
sigéifeflécken
Conditionnel Passé composé
echhättgefléckt
duhässgefléckt
hien/si,hatt/ethättgefléckt
mirhättegefléckt
dirhättgefléckt
sihättegefléckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléck!
Plurielfléckt!
gefléckt
flécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigefléckt
dugëssgefléckt
hie/si,hatt/etgëttgefléckt
mirgigefléckt
dirgittgefléckt
sigigefléckt
Passé composé
echsigefléckt ginn
dubassgefléckt ginn
hien/si,hatt/etassgefléckt ginn
mirsigefléckt ginn
dirsiddgefléckt ginn
sisigefléckt ginn
Plus-que-parfait
echwargefléckt ginn
duwaarsgefléckt ginn
hien/si,hatt/etwargefléckt ginn
mirwaregefléckt ginn
dirwaartgefléckt ginn
siwaregefléckt ginn
Futur I
echwäert gefléckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefléckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gefléckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gefléckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gefléckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäiflécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles