E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfleeg-en verpflegen (D)nourrir, apprivisionner (F)
Stammformen verfleeg-enverfleeg-tverfleeg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfleeg-en
duverfleeg-s
hien/si,hatt/etverfleeg-t
mirverfleeg-en
dirverfleeg-t
siverfleeg-en
Pass compos
echhuverfleeg-t
duhuesverfleeg-t
hien/si,hatt/ethuetverfleeg-t
mirhuverfleeg-t
dirhuttverfleeg-t
sihuverfleeg-t
Plus-que-parfait
echhatverfleeg-t
duhasverfleeg-t
hien/si,hatt/ethatverfleeg-t
mirhateverfleeg-t
dirhatverfleeg-t
sihateverfleeg-t
Futur I
echwäert verfleeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfleeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfleeg-en
dugéifsverfleeg-en
hien/si,hatt/etgéifverfleeg-en
mirgéifeverfleeg-en
dirgéiftverfleeg-en
sigéifeverfleeg-en
Conditionnel Pass compos
echhttverfleeg-t
duhssverfleeg-t
hien/si,hatt/ethttverfleeg-t
mirhätteverfleeg-t
dirhttverfleeg-t
sihätteverfleeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfleeg!
Plurielverfleeg-t!
verfleeg-t
verfleeg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverfleeg-t
dugëssverfleeg-t
hie/si,hatt/etgëttverfleeg-t
mirgiverfleeg-t
dirgittverfleeg-t
sigiverfleeg-t
Pass compos
echsiverfleeg-t ginn
dubassverfleeg-t ginn
hien/si,hatt/etassverfleeg-t ginn
mirsiverfleeg-t ginn
dirsiddverfleeg-t ginn
sisiverfleeg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverfleeg-t ginn
duwaarsverfleeg-t ginn
hien/si,hatt/etwarverfleeg-t ginn
mirwareverfleeg-t ginn
dirwaartverfleeg-t ginn
siwareverfleeg-t ginn
Futur I
echwäert verfleeg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfleeg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verfleeg-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verfleeg-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verfleeg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fleeg-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles