E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matfléi-en mitfliegen (D)prendre le même vol (F)
Stammformen matfléi-enflit-t matmatge-flunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfléi-e mat
duflitt-s mat
hien/si,hatt/etflit-t mat
mirfléi-e mat
dirflit-t mat
sifléi-e mat
Passé composé
echsimatge-flunn
dubassmatge-flunn
hien/si,hatt/etassmatge-flunn
mirsimatge-flunn
dirsiddmatge-flunn
sisimatge-flunn
Plus-que-parfait
echwarmatge-flunn
duwaarsmatge-flunn
hien/si,hatt/etwarmatge-flunn
mirwarematge-flunn
dirwaartmatge-flunn
siwarematge-flunn
Futur I
echwäert matfléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-flun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatfléi-en
dugéifsmatfléi-en
hien/si,hatt/etgéifmatfléi-en
mirgéifematfléi-en
dirgéiftmatfléi-en
sigéifematfléi-en
Conditionnel Passé composé
echwiermatge-flunn
duwiersmatge-flunn
hien/si,hatt/etwiermatge-flunn
mirwierematge-flunn
dirwiertmatge-flunn
siwierematge-flunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfléi mat!
Plurielflit-t mat!
matge-flunn
matfléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfléi-enfortfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enopfléi-enufléi-enverfléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles