E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfléi-en verfliegen (D)s'envoler, volatiliser (F)
Stammformen verfléi-enverflit-tverflunn
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverfléi-en
duverflitt-s
hien/si,hatt/etverflit-t
mirverfléi-en
dirverflit-t
siverfléi-en
Passé composé
echsiverflunn
dubassverflunn
hien/si,hatt/etassverflunn
mirsiverflunn
dirsiddverflunn
sisiverflunn
Plus-que-parfait
echwarverflunn
duwaarsverflunn
hien/si,hatt/etwarverflunn
mirwareverflunn
dirwaartverflunn
siwareverflunn
Futur I
echwäert verfléi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verflun sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfléi-en
dugéifsverfléi-en
hien/si,hatt/etgéifverfléi-en
mirgéifeverfléi-en
dirgéiftverfléi-en
sigéifeverfléi-en
Conditionnel Passé composé
echwierverflunn
duwiersverflunn
hien/si,hatt/etwierverflunn
mirwiereverflunn
dirwiertverflunn
siwiereverflunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfléi!
Plurielverflit-t!
verflunn
verfléi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfléi-endohifléi-enduerchfléi-enëmfléi-enentfléi-enerafléi-enerausfléi-enerbäifléi-eneroffléi-eneropfléi-enewechfléi-enfléi-enfortfléi-enhanneschtfléi-eniwwerfléi-enmatfléi-enopfléi-enufléi-enzeréckfléi-enzoufléi-en
Remarquen (intern)
flitt in 2.Pl und Imperativ?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles