E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verflicht-en verpflichten (D)engager (F)
Stammformen verflicht-enverflich-tverflich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverflicht-en
duverflicht-s
hien/si,hatt/etverflich-t
mirverflicht-en
dirverflich-t
siverflicht-en
Pass compos
echhuverflich-t
duhuesverflich-t
hien/si,hatt/ethuetverflich-t
mirhuverflich-t
dirhuttverflich-t
sihuverflich-t
Plus-que-parfait
echhatverflich-t
duhasverflich-t
hien/si,hatt/ethatverflich-t
mirhateverflich-t
dirhatverflich-t
sihateverflich-t
Futur I
echwäert verflicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verflich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverflicht-en
dugéifsverflicht-en
hien/si,hatt/etgéifverflicht-en
mirgéifeverflicht-en
dirgéiftverflicht-en
sigéifeverflicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttverflich-t
duhssverflich-t
hien/si,hatt/ethttverflich-t
mirhätteverflich-t
dirhttverflich-t
sihätteverflich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverflicht!
Plurielverflich-t!
verflich-t
verflicht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverflich-t
dugëssverflich-t
hie/si,hatt/etgëttverflich-t
mirgiverflich-t
dirgittverflich-t
sigiverflich-t
Pass compos
echsiverflich-t ginn
dubassverflich-t ginn
hien/si,hatt/etassverflich-t ginn
mirsiverflich-t ginn
dirsiddverflich-t ginn
sisiverflich-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverflich-t ginn
duwaarsverflich-t ginn
hien/si,hatt/etwarverflich-t ginn
mirwareverflich-t ginn
dirwaartverflich-t ginn
siwareverflich-t ginn
Futur I
echwäert verflich-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verflich-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verflich-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verflich-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verflich-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles