E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfluchen verfluchen (D)maudire, jurer (F)
Stammformen verfluchenverfluchtverflucht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfluchen
duverfluchs
hien/si,hatt/etverflucht
mirverfluchen
dirverflucht
siverfluchen
Pass compos
echhuverflucht
duhuesverflucht
hien/si,hatt/ethuetverflucht
mirhuverflucht
dirhuttverflucht
sihuverflucht
Plus-que-parfait
echhatverflucht
duhasverflucht
hien/si,hatt/ethatverflucht
mirhateverflucht
dirhatverflucht
sihateverflucht
Futur I
echwäert verfluchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verflucht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfluchen
dugéifsverfluchen
hien/si,hatt/etgéifverfluchen
mirgéifeverfluchen
dirgéiftverfluchen
sigéifeverfluchen
Conditionnel Pass compos
echhttverflucht
duhssverflucht
hien/si,hatt/ethttverflucht
mirhätteverflucht
dirhttverflucht
sihätteverflucht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfluch!
Plurielverflucht!
verflucht
verfluchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fluchen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles