E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
flutsch-en flutschen (D) – glisser (F)
Stammformen flutsch-enflutsch-tge-flutsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echflutsch-en
duflutsch-s
hien/si,hatt/etflutsch-t
mirflutsch-en
dirflutsch-t
siflutsch-en
Pass compos
echhuge-flutsch-t
duhuesge-flutsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-flutsch-t
mirhuge-flutsch-t
dirhuttge-flutsch-t
sihuge-flutsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-flutsch-t
duhasge-flutsch-t
hien/si,hatt/ethatge-flutsch-t
mirhatege-flutsch-t
dirhatge-flutsch-t
sihatege-flutsch-t
Futur I
echwäert flutsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-flutsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifflutsch-en
dugéifsflutsch-en
hien/si,hatt/etgéifflutsch-en
mirgéifeflutsch-en
dirgéiftflutsch-en
sigéifeflutsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-flutsch-t
duhssge-flutsch-t
hien/si,hatt/ethttge-flutsch-t
mirhättege-flutsch-t
dirhttge-flutsch-t
sihättege-flutsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierflutsch!
Plurielflutsch-t!
ge-flutsch-t
flutsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-flutsch-t
dugëssge-flutsch-t
hie/si,hatt/etgëttge-flutsch-t
mirgige-flutsch-t
dirgittge-flutsch-t
sigige-flutsch-t
Pass compos
echsige-flutsch-t ginn
dubassge-flutsch-t ginn
hien/si,hatt/etassge-flutsch-t ginn
mirsige-flutsch-t ginn
dirsiddge-flutsch-t ginn
sisige-flutsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-flutsch-t ginn
duwaarsge-flutsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-flutsch-t ginn
mirwarege-flutsch-t ginn
dirwaartge-flutsch-t ginn
siwarege-flutsch-t ginn
Futur I
echwäert ge-flutsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-flutsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-flutsch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-flutsch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-flutsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles