E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fonctionnéieren funktionieren (D)fonctionner (F)
Stammformen fonctionnéierenfonctionnéiertfonctionnéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten funktionéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echfonctionnéieren
dufonctionnéiers
hien/si,hatt/etfonctionnéiert
mirfonctionnéieren
dirfonctionnéiert
sifonctionnéieren
Passé composé
echhufonctionnéiert
duhuesfonctionnéiert
hien/si,hatt/ethuetfonctionnéiert
mirhufonctionnéiert
dirhuttfonctionnéiert
sihufonctionnéiert
Plus-que-parfait
echhatfonctionnéiert
duhasfonctionnéiert
hien/si,hatt/ethatfonctionnéiert
mirhatefonctionnéiert
dirhatfonctionnéiert
sihatefonctionnéiert
Futur I
echwäert fonctionnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fonctionnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffonctionnéieren
dugéifsfonctionnéieren
hien/si,hatt/etgéiffonctionnéieren
mirgéifefonctionnéieren
dirgéiftfonctionnéieren
sigéifefonctionnéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfonctionnéiert
duhässfonctionnéiert
hien/si,hatt/ethättfonctionnéiert
mirhättefonctionnéiert
dirhättfonctionnéiert
sihättefonctionnéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfonctionnéier!
Plurielfonctionnéiert!
fonctionnéiert
fonctionnéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmfonctionnéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles