E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fonction-éier-en funktionieren (D) – fonctionner (F)
Stammformen fonction-éier-enfonction-éier-tfonction-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten funktionéieren
Indikativ Aktiv
Present
echfonction-éier-en
dufonction-éier-s
hien/si,hatt/etfonction-éier-t
mirfonction-éier-en
dirfonction-éier-t
sifonction-éier-en
Passé composé
echhufonction-éier-t
duhuesfonction-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfonction-éier-t
mirhufonction-éier-t
dirhuttfonction-éier-t
sihufonction-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfonction-éier-t
duhasfonction-éier-t
hien/si,hatt/ethatfonction-éier-t
mirhatefonction-éier-t
dirhatfonction-éier-t
sihatefonction-éier-t
Modale Futur I
echwäert fonction-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert fonction-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffonction-éier-en
dugéifsfonction-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffonction-éier-en
mirgéifefonction-éier-en
dirgéiftfonction-éier-en
sigéifefonction-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättfonction-éier-t
duhässfonction-éier-t
hien/si,hatt/ethättfonction-éier-t
mirhättefonction-éier-t
dirhättfonction-éier-t
sihättefonction-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfonction-éier!
Plurielfonction-éier-t!
fonction-éier-t
fonction-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ëmfonction-éier-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles