E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
forcéieren forcieren, erzwingen (D) – forcer (F)
Stammformen forcéierenforcéiertforcéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echforcéieren
duforcéiers
hien/si,hatt/etforcéiert
mirforcéieren
dirforcéiert
siforcéieren
Passé composé
echhuforcéiert
duhuesforcéiert
hien/si,hatt/ethuetforcéiert
mirhuforcéiert
dirhuttforcéiert
sihuforcéiert
Plus-que-parfait
echhatforcéiert
duhasforcéiert
hien/si,hatt/ethatforcéiert
mirhateforcéiert
dirhatforcéiert
sihateforcéiert
Futur I
echwäert forcéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert forcéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifforcéieren
dugéifsforcéieren
hien/si,hatt/etgéifforcéieren
mirgéifeforcéieren
dirgéiftforcéieren
sigéifeforcéieren
Conditionnel Passé composé
echhättforcéiert
duhässforcéiert
hien/si,hatt/ethättforcéiert
mirhätteforcéiert
dirhättforcéiert
sihätteforcéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierforcéier!
Plurielforcéiert!
forcéiert
forcéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiforcéiert
dugëssforcéiert
hie/si,hatt/etgëttforcéiert
mirgiforcéiert
dirgittforcéiert
sigiforcéiert
Passé composé
echsiforcéiert ginn
dubassforcéiert ginn
hien/si,hatt/etassforcéiert ginn
mirsiforcéiert ginn
dirsiddforcéiert ginn
sisiforcéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarforcéiert ginn
duwaarsforcéiert ginn
hien/si,hatt/etwarforcéiert ginn
mirwareforcéiert ginn
dirwaartforcéiert ginn
siwareforcéiert ginn
Futur I
echwäert forcéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert forcéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif forcéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif forcéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier forcéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles