E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ëmformuléieren umformulieren (D)changer la formulation (F)
Stammformen ëmformuléierenformuléiert ëmëmformuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformuléieren ëm
duformuléiers ëm
hien/si,hatt/etformuléiert ëm
mirformuléieren ëm
dirformuléiert ëm
siformuléieren ëm
Passé composé
echhunnëmformuléiert
duhuesëmformuléiert
hien/si,hatt/ethuetëmformuléiert
mirhunnëmformuléiert
dirhuttëmformuléiert
sihunnëmformuléiert
Plus-que-parfait
echhatëmformuléiert
duhasëmformuléiert
hien/si,hatt/ethatëmformuléiert
mirhatenëmformuléiert
dirhatëmformuléiert
sihatenëmformuléiert
Futur I
echwäert ëmformuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmformuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmformuléieren
dugéifsëmformuléieren
hien/si,hatt/etgéifëmformuléieren
mirgéifenëmformuléieren
dirgéiftëmformuléieren
sigéifenëmformuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättëmformuléiert
duhässëmformuléiert
hien/si,hatt/ethättëmformuléiert
mirhättenëmformuléiert
dirhättëmformuléiert
sihättenëmformuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformuléier ëm!
Plurielformuléiert ëm!
ëmformuléiert
ëmformuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnëmformuléiert
dugëssëmformuléiert
hie/si,hatt/etgëttëmformuléiert
mirginnëmformuléiert
dirgittëmformuléiert
siginnëmformuléiert
Passé composé
echsinnëmformuléiert ginn
dubassëmformuléiert ginn
hien/si,hatt/etassëmformuléiert ginn
mirsinnëmformuléiert ginn
dirsiddëmformuléiert ginn
sisinnëmformuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarëmformuléiert ginn
duwaarsëmformuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarëmformuléiert ginn
mirwarenëmformuléiert ginn
dirwaartëmformuléiert ginn
siwarenëmformuléiert ginn
Futur I
echwäert ëmformuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmformuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ëmformuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ëmformuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ëmformuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausformuléierenformuléieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles