E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
formuléieren formulieren (D)formuler (F)
Stammformen formuléierenformuléiertformuléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echformuléieren
duformuléiers
hien/si,hatt/etformuléiert
mirformuléieren
dirformuléiert
siformuléieren
Passé composé
echhuformuléiert
duhuesformuléiert
hien/si,hatt/ethuetformuléiert
mirhuformuléiert
dirhuttformuléiert
sihuformuléiert
Plus-que-parfait
echhatformuléiert
duhasformuléiert
hien/si,hatt/ethatformuléiert
mirhateformuléiert
dirhatformuléiert
sihateformuléiert
Futur I
echwäert formuléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert formuléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifformuléieren
dugéifsformuléieren
hien/si,hatt/etgéifformuléieren
mirgéifeformuléieren
dirgéiftformuléieren
sigéifeformuléieren
Conditionnel Passé composé
echhättformuléiert
duhässformuléiert
hien/si,hatt/ethättformuléiert
mirhätteformuléiert
dirhättformuléiert
sihätteformuléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierformuléier!
Plurielformuléiert!
formuléiert
formuléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiformuléiert
dugëssformuléiert
hie/si,hatt/etgëttformuléiert
mirgiformuléiert
dirgittformuléiert
sigiformuléiert
Passé composé
echsiformuléiert ginn
dubassformuléiert ginn
hien/si,hatt/etassformuléiert ginn
mirsiformuléiert ginn
dirsiddformuléiert ginn
sisiformuléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarformuléiert ginn
duwaarsformuléiert ginn
hien/si,hatt/etwarformuléiert ginn
mirwareformuléiert ginn
dirwaartformuléiert ginn
siwareformuléiert ginn
Futur I
echwäert formuléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert formuléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif formuléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif formuléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier formuléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausformuléierenëmformuléieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles