E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fotograf-éier-en fotografieren (D)photographier (F)
Stammformen fotograf-éier-enfotograf-éier-tfotograf-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfotograf-éier-en
dufotograf-éier-s
hien/si,hatt/etfotograf-éier-t
mirfotograf-éier-en
dirfotograf-éier-t
sifotograf-éier-en
Passé composé
echhufotograf-éier-t
duhuesfotograf-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfotograf-éier-t
mirhufotograf-éier-t
dirhuttfotograf-éier-t
sihufotograf-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfotograf-éier-t
duhasfotograf-éier-t
hien/si,hatt/ethatfotograf-éier-t
mirhatefotograf-éier-t
dirhatfotograf-éier-t
sihatefotograf-éier-t
Futur I
echwäert fotograf-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fotograf-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffotograf-éier-en
dugéifsfotograf-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffotograf-éier-en
mirgéifefotograf-éier-en
dirgéiftfotograf-éier-en
sigéifefotograf-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfotograf-éier-t
duhässfotograf-éier-t
hien/si,hatt/ethättfotograf-éier-t
mirhättefotograf-éier-t
dirhättfotograf-éier-t
sihättefotograf-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfotograf-éier!
Plurielfotograf-éier-t!
fotograf-éier-t
fotograf-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgifotograf-éier-t
dugëssfotograf-éier-t
hie/si,hatt/etgëttfotograf-éier-t
mirgifotograf-éier-t
dirgittfotograf-éier-t
sigifotograf-éier-t
Passé composé
echsifotograf-éier-t ginn
dubassfotograf-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassfotograf-éier-t ginn
mirsifotograf-éier-t ginn
dirsiddfotograf-éier-t ginn
sisifotograf-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarfotograf-éier-t ginn
duwaarsfotograf-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarfotograf-éier-t ginn
mirwarefotograf-éier-t ginn
dirwaartfotograf-éier-t ginn
siwarefotograf-éier-t ginn
Futur I
echwäert fotograf-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fotograf-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif fotograf-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif fotograf-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier fotograf-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles