E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbaaschter-en verlottern (D)laisser l'abandon (F)
Stammformen ververbaaschter-enenverbaaschter-sververbaaschter-tververbaaschter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echververbaaschter-enenverbaaschter-s
duververbaaschter-s
hien/si,hatt/etververbaaschter-t
mirververbaaschter-en
dirververbaaschter-t
siververbaaschter-en
Pass compos
echsiververbaaschter-t
dubassververbaaschter-t
hien/si,hatt/etassververbaaschter-t
mirsiververbaaschter-t
dirsiddververbaaschter-t
sisiververbaaschter-t
Plus-que-parfait
echwarververbaaschter-t
duwaarsververbaaschter-t
hien/si,hatt/etwarververbaaschter-t
mirwareververbaaschter-t
dirwaartververbaaschter-t
siwareververbaaschter-t
Futur I
echwäert verbaaschter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ververbaaschter-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbaaschter-en
dugéifsverbaaschter-en
hien/si,hatt/etgéifverbaaschter-en
mirgéifeverbaaschter-en
dirgéiftverbaaschter-en
sigéifeverbaaschter-en
Conditionnel Pass compos
echwierververbaaschter-t
duwiersververbaaschter-t
hien/si,hatt/etwierververbaaschter-t
mirwiereververbaaschter-t
dirwiertververbaaschter-t
siwiereververbaaschter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierververbaaschter!
Plurielververbaaschter-t!
ververbaaschter-t
verbaaschter-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles