E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausfouen ausfugen (D) – jointoyer (F)
Stammformen ausfouenfout ausausgefout
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfouen aus
dufous aus
hien/si,hatt/etfout aus
mirfouen aus
dirfout aus
sifouen aus
Pass compos
echhunnausgefout
duhuesausgefout
hien/si,hatt/ethuetausgefout
mirhunnausgefout
dirhuttausgefout
sihunnausgefout
Plus-que-parfait
echhatausgefout
duhasausgefout
hien/si,hatt/ethatausgefout
mirhatenausgefout
dirhatausgefout
sihatenausgefout
Modale Futur I
echwäert ausfouen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgefout hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausfouen
dugéifsausfouen
hien/si,hatt/etgéifausfouen
mirgéifenausfouen
dirgéiftausfouen
sigéifenausfouen
Conditionnel pass compos
echhttausgefout
duhssausgefout
hien/si,hatt/ethttausgefout
mirhttenausgefout
dirhttausgefout
sihttenausgefout
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfou aus!
Plurielfout aus!
ausgefout
ausfouen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgefout
dugëssausgefout
hie/si,hatt/etgëttausgefout
mirginnausgefout
dirgittausgefout
siginnausgefout
Pass compos
echsinnausgefout ginn
dubassausgefout ginn
hien/si,hatt/etassausgefout ginn
mirsinnausgefout ginn
dirsiddausgefout ginn
sisinnausgefout ginn
Plus-que-parfait
echwarausgefout ginn
duwaarsausgefout ginn
hien/si,hatt/etwarausgefout ginn
mirwarenausgefout ginn
dirwaartausgefout ginn
siwarenausgefout ginn
Modale Futur I
echwäert ausgefout ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgefout gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgefout
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgefout ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgefout ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
fouen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles