E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfrachten verfrachten (D)charger (F)
Stammformen verfrachtenverfrachtverfracht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfrachten
duverfrachts
hien/si,hatt/etverfracht
mirverfrachten
dirverfracht
siverfrachten
Pass compos
echhuverfracht
duhuesverfracht
hien/si,hatt/ethuetverfracht
mirhuverfracht
dirhuttverfracht
sihuverfracht
Plus-que-parfait
echhatverfracht
duhasverfracht
hien/si,hatt/ethatverfracht
mirhateverfracht
dirhatverfracht
sihateverfracht
Futur I
echwäert verfrachten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfracht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfrachten
dugéifsverfrachten
hien/si,hatt/etgéifverfrachten
mirgéifeverfrachten
dirgéiftverfrachten
sigéifeverfrachten
Conditionnel Pass compos
echhttverfracht
duhssverfracht
hien/si,hatt/ethttverfracht
mirhätteverfracht
dirhttverfracht
sihätteverfracht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfracht!
Plurielverfracht!
verfracht
verfrachten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverfracht
dugëssverfracht
hie/si,hatt/etgëttverfracht
mirgiverfracht
dirgittverfracht
sigiverfracht
Pass compos
echsiverfracht ginn
dubassverfracht ginn
hien/si,hatt/etassverfracht ginn
mirsiverfracht ginn
dirsiddverfracht ginn
sisiverfracht ginn
Plus-que-parfait
echwarverfracht ginn
duwaarsverfracht ginn
hien/si,hatt/etwarverfracht ginn
mirwareverfracht ginn
dirwaartverfracht ginn
siwareverfracht ginn
Futur I
echwäert verfracht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfracht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verfracht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verfracht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verfracht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles