E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verfracht-en verfrachten (D)charger (F)
Stammformen verfracht-enverfrach-tverfrach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverfracht-en
duverfracht-s
hien/si,hatt/etverfrach-t
mirverfracht-en
dirverfrach-t
siverfracht-en
Pass compos
echhuverfrach-t
duhuesverfrach-t
hien/si,hatt/ethuetverfrach-t
mirhuverfrach-t
dirhuttverfrach-t
sihuverfrach-t
Plus-que-parfait
echhatverfrach-t
duhasverfrach-t
hien/si,hatt/ethatverfrach-t
mirhateverfrach-t
dirhatverfrach-t
sihateverfrach-t
Futur I
echwäert verfracht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfrach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverfracht-en
dugéifsverfracht-en
hien/si,hatt/etgéifverfracht-en
mirgéifeverfracht-en
dirgéiftverfracht-en
sigéifeverfracht-en
Conditionnel Pass compos
echhttverfrach-t
duhssverfrach-t
hien/si,hatt/ethttverfrach-t
mirhätteverfrach-t
dirhttverfrach-t
sihätteverfrach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverfracht!
Plurielverfrach-t!
verfrach-t
verfracht-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverfrach-t
dugëssverfrach-t
hie/si,hatt/etgëttverfrach-t
mirgiverfrach-t
dirgittverfrach-t
sigiverfrach-t
Pass compos
echsiverfrach-t ginn
dubassverfrach-t ginn
hien/si,hatt/etassverfrach-t ginn
mirsiverfrach-t ginn
dirsiddverfrach-t ginn
sisiverfrach-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverfrach-t ginn
duwaarsverfrach-t ginn
hien/si,hatt/etwarverfrach-t ginn
mirwareverfrach-t ginn
dirwaartverfrach-t ginn
siwareverfrach-t ginn
Futur I
echwäert verfrach-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verfrach-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verfrach-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verfrach-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verfrach-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles