E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fragment-éier-en zerkleinern (D)fragmenter (F)
Stammformen fragment-éier-enfragment-éier-tfragment-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfragment-éier-en
dufragment-éier-s
hien/si,hatt/etfragment-éier-t
mirfragment-éier-en
dirfragment-éier-t
sifragment-éier-en
Passé composé
echhufragment-éier-t
duhuesfragment-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfragment-éier-t
mirhufragment-éier-t
dirhuttfragment-éier-t
sihufragment-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfragment-éier-t
duhasfragment-éier-t
hien/si,hatt/ethatfragment-éier-t
mirhatefragment-éier-t
dirhatfragment-éier-t
sihatefragment-éier-t
Futur I
echwäert fragment-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fragment-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffragment-éier-en
dugéifsfragment-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffragment-éier-en
mirgéifefragment-éier-en
dirgéiftfragment-éier-en
sigéifefragment-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfragment-éier-t
duhässfragment-éier-t
hien/si,hatt/ethättfragment-éier-t
mirhättefragment-éier-t
dirhättfragment-éier-t
sihättefragment-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfragment-éier!
Plurielfragment-éier-t!
fragment-éier-t
fragment-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgifragment-éier-t
dugëssfragment-éier-t
hie/si,hatt/etgëttfragment-éier-t
mirgifragment-éier-t
dirgittfragment-éier-t
sigifragment-éier-t
Passé composé
echsifragment-éier-t ginn
dubassfragment-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassfragment-éier-t ginn
mirsifragment-éier-t ginn
dirsiddfragment-éier-t ginn
sisifragment-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarfragment-éier-t ginn
duwaarsfragment-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarfragment-éier-t ginn
mirwarefragment-éier-t ginn
dirwaartfragment-éier-t ginn
siwarefragment-éier-t ginn
Futur I
echwäert fragment-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fragment-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif fragment-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif fragment-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier fragment-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles