E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
frankéieren frankieren (D) – affranchir (F)
Stammformen frankéierenfrankéiertfrankéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfrankéieren
dufrankéiers
hien/si,hatt/etfrankéiert
mirfrankéieren
dirfrankéiert
sifrankéieren
Passé composé
echhufrankéiert
duhuesfrankéiert
hien/si,hatt/ethuetfrankéiert
mirhufrankéiert
dirhuttfrankéiert
sihufrankéiert
Plus-que-parfait
echhatfrankéiert
duhasfrankéiert
hien/si,hatt/ethatfrankéiert
mirhatefrankéiert
dirhatfrankéiert
sihatefrankéiert
Futur I
echwäert frankéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frankéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffrankéieren
dugéifsfrankéieren
hien/si,hatt/etgéiffrankéieren
mirgéifefrankéieren
dirgéiftfrankéieren
sigéifefrankéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfrankéiert
duhässfrankéiert
hien/si,hatt/ethättfrankéiert
mirhättefrankéiert
dirhättfrankéiert
sihättefrankéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfrankéier!
Plurielfrankéiert!
frankéiert
frankéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgifrankéiert
dugëssfrankéiert
hie/si,hatt/etgëttfrankéiert
mirgifrankéiert
dirgittfrankéiert
sigifrankéiert
Passé composé
echsifrankéiert ginn
dubassfrankéiert ginn
hien/si,hatt/etassfrankéiert ginn
mirsifrankéiert ginn
dirsiddfrankéiert ginn
sisifrankéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarfrankéiert ginn
duwaarsfrankéiert ginn
hien/si,hatt/etwarfrankéiert ginn
mirwarefrankéiert ginn
dirwaartfrankéiert ginn
siwarefrankéiert ginn
Futur I
echwäert frankéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frankéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif frankéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif frankéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier frankéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles