E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
frank-éier-en frankieren (D) – affranchir (F)
Stammformen frank-éier-enfrank-éier-tfrank-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfrank-éier-en
dufrank-éier-s
hien/si,hatt/etfrank-éier-t
mirfrank-éier-en
dirfrank-éier-t
sifrank-éier-en
Passé composé
echhufrank-éier-t
duhuesfrank-éier-t
hien/si,hatt/ethuetfrank-éier-t
mirhufrank-éier-t
dirhuttfrank-éier-t
sihufrank-éier-t
Plus-que-parfait
echhatfrank-éier-t
duhasfrank-éier-t
hien/si,hatt/ethatfrank-éier-t
mirhatefrank-éier-t
dirhatfrank-éier-t
sihatefrank-éier-t
Futur I
echwäert frank-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frank-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffrank-éier-en
dugéifsfrank-éier-en
hien/si,hatt/etgéiffrank-éier-en
mirgéifefrank-éier-en
dirgéiftfrank-éier-en
sigéifefrank-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättfrank-éier-t
duhässfrank-éier-t
hien/si,hatt/ethättfrank-éier-t
mirhättefrank-éier-t
dirhättfrank-éier-t
sihättefrank-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfrank-éier!
Plurielfrank-éier-t!
frank-éier-t
frank-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgifrank-éier-t
dugëssfrank-éier-t
hie/si,hatt/etgëttfrank-éier-t
mirgifrank-éier-t
dirgittfrank-éier-t
sigifrank-éier-t
Passé composé
echsifrank-éier-t ginn
dubassfrank-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassfrank-éier-t ginn
mirsifrank-éier-t ginn
dirsiddfrank-éier-t ginn
sisifrank-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarfrank-éier-t ginn
duwaarsfrank-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarfrank-éier-t ginn
mirwarefrank-éier-t ginn
dirwaartfrank-éier-t ginn
siwarefrank-éier-t ginn
Futur I
echwäert frank-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frank-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif frank-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif frank-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier frank-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles