E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
frappéieren schlagen (D) – heurter (F)
Stammformen frappéierenfrappéiertfrappéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfrappéieren
dufrappéiers
hien/si,hatt/etfrappéiert
mirfrappéieren
dirfrappéiert
sifrappéieren
Passé composé
echhufrappéiert
duhuesfrappéiert
hien/si,hatt/ethuetfrappéiert
mirhufrappéiert
dirhuttfrappéiert
sihufrappéiert
Plus-que-parfait
echhatfrappéiert
duhasfrappéiert
hien/si,hatt/ethatfrappéiert
mirhatefrappéiert
dirhatfrappéiert
sihatefrappéiert
Futur I
echwäert frappéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frappéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffrappéieren
dugéifsfrappéieren
hien/si,hatt/etgéiffrappéieren
mirgéifefrappéieren
dirgéiftfrappéieren
sigéifefrappéieren
Conditionnel Passé composé
echhättfrappéiert
duhässfrappéiert
hien/si,hatt/ethättfrappéiert
mirhättefrappéiert
dirhättfrappéiert
sihättefrappéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfrappéier!
Plurielfrappéiert!
frappéiert
frappéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgifrappéiert
dugëssfrappéiert
hie/si,hatt/etgëttfrappéiert
mirgifrappéiert
dirgittfrappéiert
sigifrappéiert
Passé composé
echsifrappéiert ginn
dubassfrappéiert ginn
hien/si,hatt/etassfrappéiert ginn
mirsifrappéiert ginn
dirsiddfrappéiert ginn
sisifrappéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarfrappéiert ginn
duwaarsfrappéiert ginn
hien/si,hatt/etwarfrappéiert ginn
mirwarefrappéiert ginn
dirwaartfrappéiert ginn
siwarefrappéiert ginn
Futur I
echwäert frappéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert frappéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif frappéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif frappéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier frappéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles