E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchbaatschen durchhauen (D)couper qn/qc en deux (F)to pound (E)
Stammformen duerchbaatschenbaatscht duerchduerchgebaatscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaatschen duerch
dubaatschs duerch
hien/si,hatt/etbaatscht duerch
mirbaatschen duerch
dirbaatscht duerch
sibaatschen duerch
Pass compos
echhunnduerchgebaatscht
duhuesduerchgebaatscht
hien/si,hatt/ethuetduerchgebaatscht
mirhunnduerchgebaatscht
dirhuttduerchgebaatscht
sihunnduerchgebaatscht
Plus-que-parfait
echhatduerchgebaatscht
duhasduerchgebaatscht
hien/si,hatt/ethatduerchgebaatscht
mirhatenduerchgebaatscht
dirhatduerchgebaatscht
sihatenduerchgebaatscht
Futur I
echwäert duerchbaatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbaatschen
dugéifsduerchbaatschen
hien/si,hatt/etgéifduerchbaatschen
mirgéifenduerchbaatschen
dirgéiftduerchbaatschen
sigéifenduerchbaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgebaatscht
duhssduerchgebaatscht
hien/si,hatt/ethttduerchgebaatscht
mirhttenduerchgebaatscht
dirhttduerchgebaatscht
sihttenduerchgebaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaatsch duerch!
Plurielbaatscht duerch!
duerchgebaatscht
duerchbaatschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgebaatscht
dugëssduerchgebaatscht
hie/si,hatt/etgëttduerchgebaatscht
mirginnduerchgebaatscht
dirgittduerchgebaatscht
siginnduerchgebaatscht
Pass compos
echsinnduerchgebaatscht ginn
dubassduerchgebaatscht ginn
hien/si,hatt/etassduerchgebaatscht ginn
mirsinnduerchgebaatscht ginn
dirsiddduerchgebaatscht ginn
sisinnduerchgebaatscht ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgebaatscht ginn
duwaarsduerchgebaatscht ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgebaatscht ginn
mirwarenduerchgebaatscht ginn
dirwaartduerchgebaatscht ginn
siwarenduerchgebaatscht ginn
Futur I
echwäert duerchgebaatscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebaatscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgebaatscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgebaatscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgebaatscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
baatschenewechbaatschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles