E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechbaatschen weghauen (D) – dvorer, engouffrer (F)
Stammformen ewechbaatschenbaatscht ewechewechgebaatscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaatschen ewech
dubaatschs ewech
hien/si,hatt/etbaatscht ewech
mirbaatschen ewech
dirbaatscht ewech
sibaatschen ewech
Pass compos
echhunnewechgebaatscht
duhuesewechgebaatscht
hien/si,hatt/ethuetewechgebaatscht
mirhunnewechgebaatscht
dirhuttewechgebaatscht
sihunnewechgebaatscht
Plus-que-parfait
echhatewechgebaatscht
duhasewechgebaatscht
hien/si,hatt/ethatewechgebaatscht
mirhatenewechgebaatscht
dirhatewechgebaatscht
sihatenewechgebaatscht
Futur I
echwäert ewechbaatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgebaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechbaatschen
dugéifsewechbaatschen
hien/si,hatt/etgéifewechbaatschen
mirgéifenewechbaatschen
dirgéiftewechbaatschen
sigéifenewechbaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgebaatscht
duhssewechgebaatscht
hien/si,hatt/ethttewechgebaatscht
mirhttenewechgebaatscht
dirhttewechgebaatscht
sihttenewechgebaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaatsch ewech!
Plurielbaatscht ewech!
ewechgebaatscht
ewechbaatschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnewechgebaatscht
dugëssewechgebaatscht
hie/si,hatt/etgëttewechgebaatscht
mirginnewechgebaatscht
dirgittewechgebaatscht
siginnewechgebaatscht
Pass compos
echsinnewechgebaatscht ginn
dubassewechgebaatscht ginn
hien/si,hatt/etassewechgebaatscht ginn
mirsinnewechgebaatscht ginn
dirsiddewechgebaatscht ginn
sisinnewechgebaatscht ginn
Plus-que-parfait
echwarewechgebaatscht ginn
duwaarsewechgebaatscht ginn
hien/si,hatt/etwarewechgebaatscht ginn
mirwarenewechgebaatscht ginn
dirwaartewechgebaatscht ginn
siwarenewechgebaatscht ginn
Futur I
echwäert ewechgebaatscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgebaatscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechgebaatscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechgebaatscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ewechgebaatscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
baatschenduerchbaatschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles