E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fréieren frieren (D)geler (F)freeze (E)
Stammformen fréierenfréiertgefruer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfréieren
dufréiers
hien/si,hatt/etfréiert
mirfréieren
dirfréiert
sifréieren
Passé composé
echhugefruer
duhuesgefruer
hien/si,hatt/ethuetgefruer
mirhugefruer
dirhuttgefruer
sihugefruer
Plus-que-parfait
echhatgefruer
duhasgefruer
hien/si,hatt/ethatgefruer
mirhategefruer
dirhatgefruer
sihategefruer
Futur I
echwäert fréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefruer hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffréieren
dugéifsfréieren
hien/si,hatt/etgéiffréieren
mirgéifefréieren
dirgéiftfréieren
sigéifefréieren
Conditionnel Passé composé
echhättgefruer
duhässgefruer
hien/si,hatt/ethättgefruer
mirhättegefruer
dirhättgefruer
sihättegefruer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfréier!
Plurielfréiert!
gefruer
fréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afréierenerfréierenoffréierenufréierenzoufréieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles