E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opfrėschen auffrischen (D)rajeunir, rafraīchir (F)
Stammformen opfrėschenfrėscht opopfrėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echfrėschen op
dufrėschs op
hien/si,hatt/etfrėscht op
mirfrėschen op
dirfrėscht op
sifrėschen op
Passé composé
echhunnopfrėscht
duhuesopfrėscht
hien/si,hatt/ethuetopfrėscht
mirhunnopfrėscht
dirhuttopfrėscht
sihunnopfrėscht
Plus-que-parfait
echhatopfrėscht
duhasopfrėscht
hien/si,hatt/ethatopfrėscht
mirhatenopfrėscht
dirhatopfrėscht
sihatenopfrėscht
Futur I
echwäert opfrėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opfrėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopfrėschen
dugéifsopfrėschen
hien/si,hatt/etgéifopfrėschen
mirgéifenopfrėschen
dirgéiftopfrėschen
sigéifenopfrėschen
Conditionnel Passé composé
echhättopfrėscht
duhässopfrėscht
hien/si,hatt/ethättopfrėscht
mirhättenopfrėscht
dirhättopfrėscht
sihättenopfrėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfrėsch op!
Plurielfrėscht op!
opfrėscht
opfrėschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopfrėscht
dugëssopfrėscht
hie/si,hatt/etgëttopfrėscht
mirginnopfrėscht
dirgittopfrėscht
siginnopfrėscht
Passé composé
echsinnopfrėscht ginn
dubassopfrėscht ginn
hien/si,hatt/etassopfrėscht ginn
mirsinnopfrėscht ginn
dirsiddopfrėscht ginn
sisinnopfrėscht ginn
Plus-que-parfait
echwaropfrėscht ginn
duwaarsopfrėscht ginn
hien/si,hatt/etwaropfrėscht ginn
mirwarenopfrėscht ginn
dirwaartopfrėscht ginn
siwarenopfrėscht ginn
Futur I
echwäert opfrėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opfrėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opfrėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opfrėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opfrėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erfrėschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles