E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
befriddeg-en befriedigen (D) – satisfaire, assouvir (F)
Stammformen befriddeg-enbefriddeg-tbefriddeg-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbefriddeg-en
dubefriddeg-s
hien/si,hatt/etbefriddeg-t
mirbefriddeg-en
dirbefriddeg-t
sibefriddeg-en
Pass compos
echhubefriddeg-t
duhuesbefriddeg-t
hien/si,hatt/ethuetbefriddeg-t
mirhubefriddeg-t
dirhuttbefriddeg-t
sihubefriddeg-t
Plus-que-parfait
echhatbefriddeg-t
duhasbefriddeg-t
hien/si,hatt/ethatbefriddeg-t
mirhatebefriddeg-t
dirhatbefriddeg-t
sihatebefriddeg-t
Futur I
echwäert befriddeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert befriddeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbefriddeg-en
dugéifsbefriddeg-en
hien/si,hatt/etgéifbefriddeg-en
mirgéifebefriddeg-en
dirgéiftbefriddeg-en
sigéifebefriddeg-en
Conditionnel Pass compos
echhttbefriddeg-t
duhssbefriddeg-t
hien/si,hatt/ethttbefriddeg-t
mirhättebefriddeg-t
dirhttbefriddeg-t
sihättebefriddeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbefriddeg!
Plurielbefriddeg-t!
befriddeg-t
befriddeg-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibefriddeg-t
dugëssbefriddeg-t
hie/si,hatt/etgëttbefriddeg-t
mirgibefriddeg-t
dirgittbefriddeg-t
sigibefriddeg-t
Pass compos
echsibefriddeg-t ginn
dubassbefriddeg-t ginn
hien/si,hatt/etassbefriddeg-t ginn
mirsibefriddeg-t ginn
dirsiddbefriddeg-t ginn
sisibefriddeg-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbefriddeg-t ginn
duwaarsbefriddeg-t ginn
hien/si,hatt/etwarbefriddeg-t ginn
mirwarebefriddeg-t ginn
dirwaartbefriddeg-t ginn
siwarebefriddeg-t ginn
Futur I
echwäert befriddeg-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert befriddeg-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif befriddeg-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif befriddeg-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier befriddeg-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles