E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerfriemen berfremden (D)
Stammformen iwwerfriemeniwwerfriemtiwwerfriemt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfriemen
duiwwerfriems
hien/si,hatt/etiwwerfriemt
miriwwerfriemen
diriwwerfriemt
siiwwerfriemen
Pass compos
echhunniwwerfriemt
duhuesiwwerfriemt
hien/si,hatt/ethuetiwwerfriemt
mirhunniwwerfriemt
dirhuttiwwerfriemt
sihunniwwerfriemt
Plus-que-parfait
echhatiwwerfriemt
duhasiwwerfriemt
hien/si,hatt/ethatiwwerfriemt
mirhateniwwerfriemt
dirhatiwwerfriemt
sihateniwwerfriemt
Futur I
echwäert iwwerfriemen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfriemt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfriemen
dugéifsiwwerfriemen
hien/si,hatt/etgéifiwwerfriemen
mirgéifeniwwerfriemen
dirgéiftiwwerfriemen
sigéifeniwwerfriemen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerfriemt
duhssiwwerfriemt
hien/si,hatt/ethttiwwerfriemt
mirhtteniwwerfriemt
dirhttiwwerfriemt
sihtteniwwerfriemt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfriem!
Plurieliwwerfriemt!
iwwerfriemt
iwwerfriemen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerfriemt
dugëssiwwerfriemt
hie/si,hatt/etgëttiwwerfriemt
mirginniwwerfriemt
dirgittiwwerfriemt
siginniwwerfriemt
Pass compos
echsinniwwerfriemt ginn
dubassiwwerfriemt ginn
hien/si,hatt/etassiwwerfriemt ginn
mirsinniwwerfriemt ginn
dirsiddiwwerfriemt ginn
sisinniwwerfriemt ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerfriemt ginn
duwaarsiwwerfriemt ginn
hien/si,hatt/etwariwwerfriemt ginn
mirwareniwwerfriemt ginn
dirwaartiwwerfriemt ginn
siwareniwwerfriemt ginn
Futur I
echwäert iwwerfriemt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfriemt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerfriemt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerfriemt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerfriemt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verfriemen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles