E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
baatschen schlagen (D) – battre (F) – slap (E) – bater (P)
Stammformen baatschenbaatschtgebaatscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaatschen
dubaatschs
hien/si,hatt/etbaatscht
mirbaatschen
dirbaatscht
sibaatschen
Pass compos
echhugebaatscht
duhuesgebaatscht
hien/si,hatt/ethuetgebaatscht
mirhugebaatscht
dirhuttgebaatscht
sihugebaatscht
Plus-que-parfait
echhatgebaatscht
duhasgebaatscht
hien/si,hatt/ethatgebaatscht
mirhategebaatscht
dirhatgebaatscht
sihategebaatscht
Futur I
echwäert baatschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebaatscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbaatschen
dugéifsbaatschen
hien/si,hatt/etgéifbaatschen
mirgéifebaatschen
dirgéiftbaatschen
sigéifebaatschen
Conditionnel Pass compos
echhttgebaatscht
duhssgebaatscht
hien/si,hatt/ethttgebaatscht
mirhättegebaatscht
dirhttgebaatscht
sihättegebaatscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaatsch!
Plurielbaatscht!
gebaatscht
baatschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebaatscht
dugëssgebaatscht
hie/si,hatt/etgëttgebaatscht
mirgigebaatscht
dirgittgebaatscht
sigigebaatscht
Pass compos
echsigebaatscht ginn
dubassgebaatscht ginn
hien/si,hatt/etassgebaatscht ginn
mirsigebaatscht ginn
dirsiddgebaatscht ginn
sisigebaatscht ginn
Plus-que-parfait
echwargebaatscht ginn
duwaarsgebaatscht ginn
hien/si,hatt/etwargebaatscht ginn
mirwaregebaatscht ginn
dirwaartgebaatscht ginn
siwaregebaatscht ginn
Futur I
echwäert gebaatscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebaatscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebaatscht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebaatscht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebaatscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchbaatschenewechbaatschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles