E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ufriessen anfressen (D)ronger, corroder (F)
Stammformen ufriessenfrsst unugefriess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echfriessen un
dufrss un
hien/si,hatt/etfrsst un
mirfriessen un
dirfriesst un
sifriessen un
Pass compos
echhunnugefriess
duhuesugefriess
hien/si,hatt/ethuetugefriess
mirhunnugefriess
dirhuttugefriess
sihunnugefriess
Plus-que-parfait
echhatugefriess
duhasugefriess
hien/si,hatt/ethatugefriess
mirhatenugefriess
dirhatugefriess
sihatenugefriess
Futur I
echwäert ufriessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugefriess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*friss un
du*friss un
hien/si,hatt/et*friss un
mir*frissen un
dir*frisst un
si*frissen un
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifufriessen
dugéifsufriessen
hien/si,hatt/etgéifufriessen
mirgéifenufriessen
dirgéiftufriessen
sigéifenufriessen
Conditionnel Pass compos
echhttugefriess
duhssugefriess
hien/si,hatt/ethttugefriess
mirhttenugefriess
dirhttugefriess
sihttenugefriess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriess un!
Plurielfriesst un!
ugefriess
ufriessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriessenausfriessenerafriessenfriessenopfriessenzerfriessen
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles