E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerfriessen zerfressen (D)ronger, corroder (F)
Stammformen zerfriessenzerfrsstzerfriess
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerfriessen
duzerfrss
hien/si,hatt/etzerfrsst
mirzerfriessen
dirzerfriesst
sizerfriessen
Pass compos
echhunnzerfriess
duhueszerfriess
hien/si,hatt/ethuetzerfriess
mirhunnzerfriess
dirhuttzerfriess
sihunnzerfriess
Plus-que-parfait
echhatzerfriess
duhaszerfriess
hien/si,hatt/ethatzerfriess
mirhatenzerfriess
dirhatzerfriess
sihatenzerfriess
Futur I
echwäert zerfriessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerfriess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*zerfriss
du*zerfriss
hien/si,hatt/et*zerfriss
mir*zerfrissen
dir*zerfrisst
si*zerfrissen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerfriessen
dugéifszerfriessen
hien/si,hatt/etgéifzerfriessen
mirgéifenzerfriessen
dirgéiftzerfriessen
sigéifenzerfriessen
Conditionnel Pass compos
echhttzerfriess
duhsszerfriess
hien/si,hatt/ethttzerfriess
mirhttenzerfriess
dirhttzerfriess
sihttenzerfriess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerfriess!
Plurielzerfriesst!
zerfriess
zerfriessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriessenausfriessenerafriessenfriessenopfriessenufriessen
Remarquen (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles