E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
friessen fressen (D) – manger (bouffer, dvorer)) (F) – eat, devour (E) – jantar (P)
Stammformen friessenfrsstgefriess
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Konjunktiv selten
Indikativ Aktiv
Present
echfriessen
dufrss
hien/si,hatt/etfrsst
mirfriessen
dirfriesst
sifriessen
Pass compos
echhugefriess
duhuesgefriess
hien/si,hatt/ethuetgefriess
mirhugefriess
dirhuttgefriess
sihugefriess
Plus-que-parfait
echhatgefriess
duhasgefriess
hien/si,hatt/ethatgefriess
mirhategefriess
dirhatgefriess
sihategefriess
Modale Futur I
echwäert friessen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gefriess hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*friss
du*friss
hien/si,hatt/et*friss
mir*frissen
dir*frisst
si*frissen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffriessen
dugéifsfriessen
hien/si,hatt/etgéiffriessen
mirgéifefriessen
dirgéiftfriessen
sigéifefriessen
Conditionnel pass compos
echhttgefriess
duhssgefriess
hien/si,hatt/ethttgefriess
mirhättegefriess
dirhttgefriess
sihättegefriess
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfriess!
Plurielfriesst!
gefriess
friessen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afriessenausfriessenerafriessenopfriessenufriessenzerfriessen
Remarken (intern)
Imperativ auch frss, frsst?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles