E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
dertschentfroen dazwischenfragen (D)
Stammformen dertschentfroenfreet dertschentdertschentgefrot
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dertschent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfroen dertschent
dufrees dertschent
hien/si,hatt/etfreet dertschent
mirfroen dertschent
dirfrot dertschent
sifroen dertschent
Prtrit
echfrot dertschent
dufroots dertschent
hien/si,hatt/etfrot dertschent
mirfroten dertschent
dirfrot dertschent
sifroten dertschent
Pass compos
echhunndertschentgefrot
duhuesdertschentgefrot
hien/si,hatt/ethuetdertschentgefrot
mirhunndertschentgefrot
dirhuttdertschentgefrot
sihunndertschentgefrot
Plus-que-parfait
echhatdertschentgefrot
duhasdertschentgefrot
hien/si,hatt/ethatdertschentgefrot
mirhatendertschentgefrot
dirhatdertschentgefrot
sihatendertschentgefrot
Futur I
echwäert dertschentfroen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dertschentgefrot hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdertschentfroen
dugéifsdertschentfroen
hien/si,hatt/etgéifdertschentfroen
mirgéifendertschentfroen
dirgéiftdertschentfroen
sigéifendertschentfroen
Conditionnel Pass compos
echhttdertschentgefrot
duhssdertschentgefrot
hien/si,hatt/ethttdertschentgefrot
mirhttendertschentgefrot
dirhttdertschentgefrot
sihttendertschentgefrot
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfro dertschent!
Plurielfrot dertschent!
dertschentgefrot
dertschentfroen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausfroenmfroenerfroenfroenhannerfroennofroenopfroenufroenzerckfroen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles