E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fuebel-en fabeln (D) – fabuler (F)
Stammformen fuebel-enfuebel-tge-fuebel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfuebel-en
dufuebel-s
hien/si,hatt/etfuebel-t
mirfuebel-en
dirfuebel-t
sifuebel-en
Pass compos
echhuge-fuebel-t
duhuesge-fuebel-t
hien/si,hatt/ethuetge-fuebel-t
mirhuge-fuebel-t
dirhuttge-fuebel-t
sihuge-fuebel-t
Plus-que-parfait
echhatge-fuebel-t
duhasge-fuebel-t
hien/si,hatt/ethatge-fuebel-t
mirhatege-fuebel-t
dirhatge-fuebel-t
sihatege-fuebel-t
Modale Futur I
echwäert fuebel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-fuebel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuebel-en
dugéifsfuebel-en
hien/si,hatt/etgéiffuebel-en
mirgéifefuebel-en
dirgéiftfuebel-en
sigéifefuebel-en
Conditionnel pass compos
echhttge-fuebel-t
duhssge-fuebel-t
hien/si,hatt/ethttge-fuebel-t
mirhättege-fuebel-t
dirhttge-fuebel-t
sihättege-fuebel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuebel!
Plurielfuebel-t!
ge-fuebel-t
fuebel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-fuebel-t
dugëssge-fuebel-t
hie/si,hatt/etgëttge-fuebel-t
mirgige-fuebel-t
dirgittge-fuebel-t
sigige-fuebel-t
Pass compos
echsige-fuebel-t ginn
dubassge-fuebel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-fuebel-t ginn
mirsige-fuebel-t ginn
dirsiddge-fuebel-t ginn
sisige-fuebel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-fuebel-t ginn
duwaarsge-fuebel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-fuebel-t ginn
mirwarege-fuebel-t ginn
dirwaartge-fuebel-t ginn
siwarege-fuebel-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-fuebel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-fuebel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-fuebel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-fuebel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-fuebel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles