E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bâcléieren hinpfuschen (D)bâcler (F)
Stammformen bâcléierenbâcléiertbâcléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbâcléieren
dubâcléiers
hien/si,hatt/etbâcléiert
mirbâcléieren
dirbâcléiert
sibâcléieren
Passé composé
echhubâcléiert
duhuesbâcléiert
hien/si,hatt/ethuetbâcléiert
mirhubâcléiert
dirhuttbâcléiert
sihubâcléiert
Plus-que-parfait
echhatbâcléiert
duhasbâcléiert
hien/si,hatt/ethatbâcléiert
mirhatebâcléiert
dirhatbâcléiert
sihatebâcléiert
Futur I
echwäert bâcléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bâcléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbâcléieren
dugéifsbâcléieren
hien/si,hatt/etgéifbâcléieren
mirgéifebâcléieren
dirgéiftbâcléieren
sigéifebâcléieren
Conditionnel Passé composé
echhättbâcléiert
duhässbâcléiert
hien/si,hatt/ethättbâcléiert
mirhättebâcléiert
dirhättbâcléiert
sihättebâcléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbâcléier!
Plurielbâcléiert!
bâcléiert
bâcléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibâcléiert
dugëssbâcléiert
hie/si,hatt/etgëttbâcléiert
mirgibâcléiert
dirgittbâcléiert
sigibâcléiert
Passé composé
echsibâcléiert ginn
dubassbâcléiert ginn
hien/si,hatt/etassbâcléiert ginn
mirsibâcléiert ginn
dirsiddbâcléiert ginn
sisibâcléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbâcléiert ginn
duwaarsbâcléiert ginn
hien/si,hatt/etwarbâcléiert ginn
mirwarebâcléiert ginn
dirwaartbâcléiert ginn
siwarebâcléiert ginn
Futur I
echwäert bâcléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bâcléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bâcléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bâcléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bâcléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles