E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
abšerden
Stammformen abšerdenbšert anagebšert
Eegenschaften None Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echbšerden an
dubšerts an
hien/si,hatt/etbšert an
mirbšerden an
dirbšert an
sibšerden an
Passť composť
echhunnagebšert
duhuesagebšert
hien/si,hatt/ethuetagebšert
mirhunnagebšert
dirhuttagebšert
sihunnagebšert
Plus-que-parfait
echhatagebšert
duhasagebšert
hien/si,hatt/ethatagebšert
mirhatenagebšert
dirhatagebšert
sihatenagebšert
Futur I
echwäert abšerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebšert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabšerden
dugéifsabšerden
hien/si,hatt/etgéifabšerden
mirgéifenabšerden
dirgéiftabšerden
sigéifenabšerden
Conditionnel Passť composť
echhšttagebšert
duhšssagebšert
hien/si,hatt/ethšttagebšert
mirhšttenagebšert
dirhšttagebšert
sihšttenagebšert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbšert an!
Plurielbšert an!
agebšert
abšerden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnagebšert
dugëssagebšert
hie/si,hatt/etgëttagebšert
mirginnagebšert
dirgittagebšert
siginnagebšert
Passť composť
echsinnagebšert ginn
dubassagebšert ginn
hien/si,hatt/etassagebšert ginn
mirsinnagebšert ginn
dirsiddagebšert ginn
sisinnagebšert ginn
Plus-que-parfait
echwaragebšert ginn
duwaarsagebšert ginn
hien/si,hatt/etwaragebšert ginn
mirwarenagebšert ginn
dirwaartagebšert ginn
siwarenagebšert ginn
Futur I
echwäert agebšert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agebšert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif agebšert
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif agebšert ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier agebšert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles