E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerfueren berfahren (D)craser (F)
Stammformen iwwerfuereniwwerfiertiwwerfuer
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerfueren
duiwwerfiers
hien/si,hatt/etiwwerfiert
miriwwerfueren
diriwwerfuert
siiwwerfueren
Pass compos
echsinniwwerfuer
dubassiwwerfuer
hien/si,hatt/etassiwwerfuer
mirsinniwwerfuer
dirsiddiwwerfuer
sisinniwwerfuer
Plus-que-parfait
echwariwwerfuer
duwaarsiwwerfuer
hien/si,hatt/etwariwwerfuer
mirwareniwwerfuer
dirwaartiwwerfuer
siwareniwwerfuer
Futur I
echwäert iwwerfueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerfuer sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerfueren
dugéifsiwwerfueren
hien/si,hatt/etgéifiwwerfueren
mirgéifeniwwerfueren
dirgéiftiwwerfueren
sigéifeniwwerfueren
Conditionnel Pass compos
echwieriwwerfuer
duwiersiwwerfuer
hien/si,hatt/etwieriwwerfuer
mirwiereniwwerfuer
dirwiertiwwerfuer
siwiereniwwerfuer
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerfuer!
Plurieliwwerfuert!
iwwerfuer
iwwerfueren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bifuerenbefuerendertschentfuerendohifuerendrafuerendrnnerfuerenduerchfuerenduerfuerenmfuerenentfuerenerafuerenerausfuerenerfuereneriwwerfuereneroffuereneropfuerenewechfuerenfortfuerenfuerenhanneschtfuerenmatfuerennofuerenoffuerenopfuerenufuerenverfuerenvirfuerenzerckfueren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles