E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
baffen essen (D) – manger (F) – eat (E) – jantar (P)
Stammformen baffenbafftgebafft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbaffen
dubaffs
hien/si,hatt/etbafft
mirbaffen
dirbafft
sibaffen
Pass compos
echhugebafft
duhuesgebafft
hien/si,hatt/ethuetgebafft
mirhugebafft
dirhuttgebafft
sihugebafft
Plus-que-parfait
echhatgebafft
duhasgebafft
hien/si,hatt/ethatgebafft
mirhategebafft
dirhatgebafft
sihategebafft
Futur I
echwäert baffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbaffen
dugéifsbaffen
hien/si,hatt/etgéifbaffen
mirgéifebaffen
dirgéiftbaffen
sigéifebaffen
Conditionnel Pass compos
echhttgebafft
duhssgebafft
hien/si,hatt/ethttgebafft
mirhättegebafft
dirhttgebafft
sihättegebafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbaff!
Plurielbafft!
gebafft
baffen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebafft
dugëssgebafft
hie/si,hatt/etgëttgebafft
mirgigebafft
dirgittgebafft
sigigebafft
Pass compos
echsigebafft ginn
dubassgebafft ginn
hien/si,hatt/etassgebafft ginn
mirsigebafft ginn
dirsiddgebafft ginn
sisigebafft ginn
Plus-que-parfait
echwargebafft ginn
duwaarsgebafft ginn
hien/si,hatt/etwargebafft ginn
mirwaregebafft ginn
dirwaartgebafft ginn
siwaregebafft ginn
Futur I
echwäert gebafft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebafft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebafft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebafft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebafft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles