E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erfuerderen erfordern (D)ncessiter, exiger, demander (F)
Stammformen erfuerderenerfuerderterfuerdert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerfuerderen
duerfuerders
hien/si,hatt/eterfuerdert
mirerfuerderen
direrfuerdert
sierfuerderen
Pass compos
echhunnerfuerdert
duhueserfuerdert
hien/si,hatt/ethueterfuerdert
mirhunnerfuerdert
dirhutterfuerdert
sihunnerfuerdert
Plus-que-parfait
echhaterfuerdert
duhaserfuerdert
hien/si,hatt/ethaterfuerdert
mirhatenerfuerdert
dirhaterfuerdert
sihatenerfuerdert
Futur I
echwäert erfuerderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferfuerderen
dugéifserfuerderen
hien/si,hatt/etgéiferfuerderen
mirgéifenerfuerderen
dirgéifterfuerderen
sigéifenerfuerderen
Conditionnel Pass compos
echhtterfuerdert
duhsserfuerdert
hien/si,hatt/ethtterfuerdert
mirhttenerfuerdert
dirhtterfuerdert
sihttenerfuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererfuerder!
Plurielerfuerdert!
erfuerdert
erfuerderen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerfuerdert
dugësserfuerdert
hie/si,hatt/etgëtterfuerdert
mirginnerfuerdert
dirgitterfuerdert
siginnerfuerdert
Pass compos
echsinnerfuerdert ginn
dubasserfuerdert ginn
hien/si,hatt/etasserfuerdert ginn
mirsinnerfuerdert ginn
dirsidderfuerdert ginn
sisinnerfuerdert ginn
Plus-que-parfait
echwarerfuerdert ginn
duwaarserfuerdert ginn
hien/si,hatt/etwarerfuerdert ginn
mirwarenerfuerdert ginn
dirwaarterfuerdert ginn
siwarenerfuerdert ginn
Futur I
echwäert erfuerdert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erfuerdert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erfuerdert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erfuerdert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erfuerdert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfuerderenermfuerderenfuerdereniwwerfuerderenoffuerderenopfuerderenufuerderenzerckfuerderen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles