E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausfuerderen herausfordern (D)dfier, provoquer (F)
Stammformen erausfuerderenfuerdert erauserausgefuerdert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerderen eraus
dufuerders eraus
hien/si,hatt/etfuerdert eraus
mirfuerderen eraus
dirfuerdert eraus
sifuerderen eraus
Pass compos
echhunnerausgefuerdert
duhueserausgefuerdert
hien/si,hatt/ethueterausgefuerdert
mirhunnerausgefuerdert
dirhutterausgefuerdert
sihunnerausgefuerdert
Plus-que-parfait
echhaterausgefuerdert
duhaserausgefuerdert
hien/si,hatt/ethaterausgefuerdert
mirhatenerausgefuerdert
dirhaterausgefuerdert
sihatenerausgefuerdert
Futur I
echwäert erausfuerderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgefuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausfuerderen
dugéifserausfuerderen
hien/si,hatt/etgéiferausfuerderen
mirgéifenerausfuerderen
dirgéifterausfuerderen
sigéifenerausfuerderen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgefuerdert
duhsserausgefuerdert
hien/si,hatt/ethtterausgefuerdert
mirhttenerausgefuerdert
dirhtterausgefuerdert
sihttenerausgefuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuerder eraus!
Plurielfuerdert eraus!
erausgefuerdert
erausfuerderen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgefuerdert
dugësserausgefuerdert
hie/si,hatt/etgëtterausgefuerdert
mirginnerausgefuerdert
dirgitterausgefuerdert
siginnerausgefuerdert
Pass compos
echsinnerausgefuerdert ginn
dubasserausgefuerdert ginn
hien/si,hatt/etasserausgefuerdert ginn
mirsinnerausgefuerdert ginn
dirsidderausgefuerdert ginn
sisinnerausgefuerdert ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgefuerdert ginn
duwaarserausgefuerdert ginn
hien/si,hatt/etwarerausgefuerdert ginn
mirwarenerausgefuerdert ginn
dirwaarterausgefuerdert ginn
siwarenerausgefuerdert ginn
Futur I
echwäert erausgefuerdert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgefuerdert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgefuerdert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgefuerdert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgefuerdert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermfuerderenerfuerderenfuerdereniwwerfuerderenoffuerderenopfuerderenufuerderenzerckfuerderen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles