E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bagatelliséieren herunterspielen (D)dégonfler (F)to downplay (E)
Stammformen bagatelliséierenbagatelliséiertbagatelliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbagatelliséieren
dubagatelliséiers
hien/si,hatt/etbagatelliséiert
mirbagatelliséieren
dirbagatelliséiert
sibagatelliséieren
Passé composé
echhubagatelliséiert
duhuesbagatelliséiert
hien/si,hatt/ethuetbagatelliséiert
mirhubagatelliséiert
dirhuttbagatelliséiert
sihubagatelliséiert
Plus-que-parfait
echhatbagatelliséiert
duhasbagatelliséiert
hien/si,hatt/ethatbagatelliséiert
mirhatebagatelliséiert
dirhatbagatelliséiert
sihatebagatelliséiert
Futur I
echwäert bagatelliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bagatelliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbagatelliséieren
dugéifsbagatelliséieren
hien/si,hatt/etgéifbagatelliséieren
mirgéifebagatelliséieren
dirgéiftbagatelliséieren
sigéifebagatelliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättbagatelliséiert
duhässbagatelliséiert
hien/si,hatt/ethättbagatelliséiert
mirhättebagatelliséiert
dirhättbagatelliséiert
sihättebagatelliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbagatelliséier!
Plurielbagatelliséiert!
bagatelliséiert
bagatelliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibagatelliséiert
dugëssbagatelliséiert
hie/si,hatt/etgëttbagatelliséiert
mirgibagatelliséiert
dirgittbagatelliséiert
sigibagatelliséiert
Passé composé
echsibagatelliséiert ginn
dubassbagatelliséiert ginn
hien/si,hatt/etassbagatelliséiert ginn
mirsibagatelliséiert ginn
dirsiddbagatelliséiert ginn
sisibagatelliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbagatelliséiert ginn
duwaarsbagatelliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarbagatelliséiert ginn
mirwarebagatelliséiert ginn
dirwaartbagatelliséiert ginn
siwarebagatelliséiert ginn
Futur I
echwäert bagatelliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bagatelliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bagatelliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bagatelliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bagatelliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles