E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opfuerderen auffordern (D) – encourager, inviter (F)
Stammformen opfuerderenfuerdert opopgefuerdert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echfuerderen op
dufuerders op
hien/si,hatt/etfuerdert op
mirfuerderen op
dirfuerdert op
sifuerderen op
Pass compos
echhunnopgefuerdert
duhuesopgefuerdert
hien/si,hatt/ethuetopgefuerdert
mirhunnopgefuerdert
dirhuttopgefuerdert
sihunnopgefuerdert
Plus-que-parfait
echhatopgefuerdert
duhasopgefuerdert
hien/si,hatt/ethatopgefuerdert
mirhatenopgefuerdert
dirhatopgefuerdert
sihatenopgefuerdert
Modale Futur I
echwäert opfuerderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgefuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopfuerderen
dugéifsopfuerderen
hien/si,hatt/etgéifopfuerderen
mirgéifenopfuerderen
dirgéiftopfuerderen
sigéifenopfuerderen
Conditionnel pass compos
echhttopgefuerdert
duhssopgefuerdert
hien/si,hatt/ethttopgefuerdert
mirhttenopgefuerdert
dirhttopgefuerdert
sihttenopgefuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuerder op!
Plurielfuerdert op!
opgefuerdert
opfuerderen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopgefuerdert
dugëssopgefuerdert
hie/si,hatt/etgëttopgefuerdert
mirginnopgefuerdert
dirgittopgefuerdert
siginnopgefuerdert
Pass compos
echsinnopgefuerdert ginn
dubassopgefuerdert ginn
hien/si,hatt/etassopgefuerdert ginn
mirsinnopgefuerdert ginn
dirsiddopgefuerdert ginn
sisinnopgefuerdert ginn
Plus-que-parfait
echwaropgefuerdert ginn
duwaarsopgefuerdert ginn
hien/si,hatt/etwaropgefuerdert ginn
mirwarenopgefuerdert ginn
dirwaartopgefuerdert ginn
siwarenopgefuerdert ginn
Modale Futur I
echwäert opgefuerdert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opgefuerdert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgefuerdert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgefuerdert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier opgefuerdert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfuerderenermfuerderenerfuerderenfuerdereniwwerfuerderenoffuerderenufuerderenzerckfuerderen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles