E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerckfuerderen zurckfordern (D)rclamer (F)
Stammformen zerckfuerderenfuerdert zerckzerckgefuerdert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zerck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerderen zerck
dufuerders zerck
hien/si,hatt/etfuerdert zerck
mirfuerderen zerck
dirfuerdert zerck
sifuerderen zerck
Pass compos
echhunnzerckgefuerdert
duhueszerckgefuerdert
hien/si,hatt/ethuetzerckgefuerdert
mirhunnzerckgefuerdert
dirhuttzerckgefuerdert
sihunnzerckgefuerdert
Plus-que-parfait
echhatzerckgefuerdert
duhaszerckgefuerdert
hien/si,hatt/ethatzerckgefuerdert
mirhatenzerckgefuerdert
dirhatzerckgefuerdert
sihatenzerckgefuerdert
Futur I
echwäert zerckfuerderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgefuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerckfuerderen
dugéifszerckfuerderen
hien/si,hatt/etgéifzerckfuerderen
mirgéifenzerckfuerderen
dirgéiftzerckfuerderen
sigéifenzerckfuerderen
Conditionnel Pass compos
echhttzerckgefuerdert
duhsszerckgefuerdert
hien/si,hatt/ethttzerckgefuerdert
mirhttenzerckgefuerdert
dirhttzerckgefuerdert
sihttenzerckgefuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuerder zerck!
Plurielfuerdert zerck!
zerckgefuerdert
zerckfuerderen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerckgefuerdert
dugësszerckgefuerdert
hie/si,hatt/etgëttzerckgefuerdert
mirginnzerckgefuerdert
dirgittzerckgefuerdert
siginnzerckgefuerdert
Pass compos
echsinnzerckgefuerdert ginn
dubasszerckgefuerdert ginn
hien/si,hatt/etasszerckgefuerdert ginn
mirsinnzerckgefuerdert ginn
dirsiddzerckgefuerdert ginn
sisinnzerckgefuerdert ginn
Plus-que-parfait
echwarzerckgefuerdert ginn
duwaarszerckgefuerdert ginn
hien/si,hatt/etwarzerckgefuerdert ginn
mirwarenzerckgefuerdert ginn
dirwaartzerckgefuerdert ginn
siwarenzerckgefuerdert ginn
Futur I
echwäert zerckgefuerdert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgefuerdert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerckgefuerdert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerckgefuerdert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerckgefuerdert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfuerderenermfuerderenerfuerderenfuerdereniwwerfuerderenoffuerderenopfuerderenufuerderen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles