E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
fuerderen fordern (D) – exiger (F)
Stammformen fuerderenfuerdertgefuerdert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echfuerderen
dufuerders
hien/si,hatt/etfuerdert
mirfuerderen
dirfuerdert
sifuerderen
Pass compos
echhugefuerdert
duhuesgefuerdert
hien/si,hatt/ethuetgefuerdert
mirhugefuerdert
dirhuttgefuerdert
sihugefuerdert
Plus-que-parfait
echhatgefuerdert
duhasgefuerdert
hien/si,hatt/ethatgefuerdert
mirhategefuerdert
dirhatgefuerdert
sihategefuerdert
Futur I
echwäert fuerderen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefuerdert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffuerderen
dugéifsfuerderen
hien/si,hatt/etgéiffuerderen
mirgéifefuerderen
dirgéiftfuerderen
sigéifefuerderen
Conditionnel Pass compos
echhttgefuerdert
duhssgefuerdert
hien/si,hatt/ethttgefuerdert
mirhättegefuerdert
dirhttgefuerdert
sihättegefuerdert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierfuerder!
Plurielfuerdert!
gefuerdert
fuerderen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigefuerdert
dugëssgefuerdert
hie/si,hatt/etgëttgefuerdert
mirgigefuerdert
dirgittgefuerdert
sigigefuerdert
Pass compos
echsigefuerdert ginn
dubassgefuerdert ginn
hien/si,hatt/etassgefuerdert ginn
mirsigefuerdert ginn
dirsiddgefuerdert ginn
sisigefuerdert ginn
Plus-que-parfait
echwargefuerdert ginn
duwaarsgefuerdert ginn
hien/si,hatt/etwargefuerdert ginn
mirwaregefuerdert ginn
dirwaartgefuerdert ginn
siwaregefuerdert ginn
Futur I
echwäert gefuerdert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gefuerdert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gefuerdert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gefuerdert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gefuerdert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausfuerderenermfuerderenerfuerdereniwwerfuerderenoffuerderenopfuerderenufuerderenzerckfuerderen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles